Mnogi će se složiti da je zdravlje najveće bogatstvo, no najnovije istraživačke studije upozoravaju na alarmantno loše pokazatelje zdravlja populacije. Upravo četverogodišnja studija Hrvatske longitudinalne studije tjelesne aktivnosti u adolescenciji CRO-PALS koju financira Hrvatska zaklada za znanost, a provodi Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu pokazala je zabrinjavajuće rezultate.
Na početku srednjoškolskog obrazovanja više od polovice adolescenata u gradu Zagrebu nije dovoljno aktivno, a četvrtina provodi više od dva sata dnevno ispred ekrana. Petina adolescenata ima prekomjernu tjelesnu masu, gotovo četvrtina povišene vrijednosti krvnog tlaka, a petina adolescenata konzumira duhanske proizvode. Prikupljeni podaci o konzumaciji duhanskih proizvoda ukazuju kako su 15% učenika i 13.3% učenica redoviti pušači dok dodatnih 5.8% učenika i 3.7% učenica povremeno konzumira duhanske proizvode. Navedeni loši obrasci ponašanja doprinose zabrinjavajućim rezultatima koji pokazuju kako 22.2% učenika i 16.1% učenica ima prekomjernu tjelesnu masu, a 27% učenika i 21.6% učenica povišene vrijednosti krvnog tlaka.
‘Postojanje rizičnih čimbenika za razvoj kroničnih bolesti u mladih ozbiljan je globalni problem koji zahtijeva ranu prevenciju. Zbog specifičnog okruženja u velikim gradovima, gradska mladež posebno je izložena rizičnim načinima života. Stoga je potrebno na lokalnoj i regionalnoj razini uložiti dodatne napore u promicanje zdravog načina života, a poseban naglasak staviti na promicanje tjelesne aktivnosti i pravilne, zdrave prehrane’, poručio je istraživački tim.
Srčano-žilne bolesti vodeći su uzrok smrtnosti u svijetu, a upravo su adolescenti skupina pod povećanim rizikom razvoja mnogih kroničkih bolesti. Naime, životne navike stečene tijekom adolescencije nerijetko se zadržavaju u odrasloj dobi, a moderni način života i izloženost rizičnim čimbenicima tijekom adolescencije pogoduje razvoju kroničnih bolesti. Obrasci ponašanja koje je moguće mijenjati kao što su tjelesna neaktivnost, sedentarno ponašanje i korištenje duhanskih proizvoda prepoznati su kao skupina čimbenika koja povećava rizik od razvoja prekomjerne tjelesne mase i povišenog krvnog tlaka. Upravo su prekomjerna tjelesna masa i povišeni krvni tlak glavni čimbenici rizika mnogih kroničnih nezaraznih bolesti kao što su bolesti srca, moždani udar i dijabetes.
Tjelesna aktivnost jedan je od glavnih čimbenika za normalan rast i razvoj svakog čovjeka te pridonosi održavanju zdravlja tijekom života. Nastavno na loše pokazatelje istraživanja nužno je promicanje zdravog, aktivnog životnog stila i stvaranje boljih uvjeta za redovitu tjelesnu aktivnost, napose na otvorenom, uključujući uređenje i dostupnost okoliša za kretanje, osiguranih, uređenih i ozelenjenih pješačkih i biciklističkih staza, igrališta, zelenih površina i parkova za sigurni boravak, pješačenje, bicikliranje, igru i aktivnost djece i mladih te donijeti kvalitetne mjere koje će mlade svakodnevno poticati i motivirati da odaberu tjelesnu aktivnost umjesto ekrana i donesu pravilnu odluku za svoje zdravlje i budućnost.
Komentari